Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali

Hemen hemen birçok kişi Yanlış Hesaba Para Yatırma işlemi yapmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber, gerçekleştirmek istenilen para transferlerini bankaların sağlamış olduğu çeşitli elektronik ortamlarından yapabilmektedir. Yapılmış olunan para transferleri yani EFT ve Havale işlemlerini hemen hemen her gün elektronik ortamlardan gerçekleştirilmektedir. ATM aracılığıyla internet bankacılığı veya mobil bankacılığı aracılığını kullanarak gerçekleştirmiş olunan para transfer işlemini yaptığınız zaman son derece dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yapılacak en ufak bir hata parayı yanlış bir hesaba aktarmanıza sebep olur.
Yanlış bir hesaba para gönderildiği zaman, ilk olarak banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Şayet gönderilmiş olan para hesabıyla aynı banka müşterisi iseniz işleminiz daha bir biçimde sonlanacaktır. Fakat farklı bankaları kullanıyorsanız yapmış olduğunuz iptal işlemler birkaç günü bulabilir. Bankanıza bu durumu bildirdiğiniz zaman banka hemen para gönderilen şahıs ile iletişime geçerek paranın yanlışlıkla gönderildiği ve bundan dolayı iadesini talep eder. Banka zaten yanlışlıkla gönderdiğiniz kişi de iadeyi onayladığı takdirde paranız yeniden hesabınıza yatırılır. Ancak hesabınıza yatırılan kişi paranın geri iade edilmesini istemezse bu durumda bankanın yapabileceği bir şey bulunmamaktadır. Bu durumda parayı yanlışlıkla göndermiş olduğunuz hesap sahibini banka aracılığıyla öğrenip bu kişiye haksız zenginleşme davası açabilirsiniz ve paranızı yeniden alabilme hakkına sahip olursunuz. Bu süre zarfı içinde bankadan paraya bloke koymasını da mutlaka talep etmeniz gerekir. Para transferi işlemlerini neredeyse hemen her gün yapmaktayız. Yukarı iletmiş olduğumuz gibi elektronik cihazlardan yapılmakta olan para transferini, gerek dalgın olmanız gerek dikkatsiz olmamız sebebiyle yanlış hesaplara gönderebiliyoruz. Para transferi esnasında sizlerden talep edilen bilgileri, IBAN - Hesap Numarası gibi yanlış girmeniz halinde göndermek istediğiniz para yanlış hesaba aktarılabiliyor.

Sizlere Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: hesaba yanlış yatan para, hesabına yanlış yatan para, yanlış ibana para gönderme, havale geri alınabilir mi

0 Yorum "Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali "

Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Yanlış Hesaba Para Yatırma İptali ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme