Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim?

Harcamalarına dikkat eden ve borcunu zamanında ödeyen kişiler için kredi kartı son derece yararlıdır. Fakat nakit para çıkmadığından dolayı ve taksit imkânı olduğu için fazlaca yapılmakta olan alışverişlerin dikkatimizden kaçmasından dolayı bazen kart borçlarını abartabiliyoruz. Türkiye’de kredi kartına borçlu olan kişi sayısı son derece fazladır. Çünkü kartından alışveriş yapan kişiler, her ayın sonunda yapmış oldukları alışveriş miktarını bankaya yatırması gerekmektedir. Yapılması gereken ödemelerde bir ya da birkaç aylık gecikmenin yaşanması durumunda bu borcun kat kat artmasına ve üstüne faiz gelerek borcun birkaç kat daha artmasına yol açar. Kredi kartı sahiplerinin büyük çoğunluğu borçlarının yalnızca asgari tutarını ödemektedirler. Hâlbuki bu borç haricinde kalan borç için son derece yüksek oranda faiz uygulanmaktadır. Bir başka ifade ile uzun bir süre kredi kartı borçlarının birikmiş olması, bankaların hesabına gelmektedir. Ancak 5 ila 6 ay birikmiş olan ve faizden dolayı git gide artmakta olan borcun sonunda, bankalar kişilere uyarı sayılarını arttırırlar. Bir başka konuya değinecek olursak ödenmemiş borçlardan dolayı kredi notunuzda düşme meydana gelecektir. Asgari ödeme tutarının 4 ila 5 ay ödenmemesi durumunda banka avukatı devreye sokacaktır.

Kredi kartları borçlarından dolayı pek çok aile dağılma noktasına gelmiştir. Yine kredi kartı borçları kişilerin iflas etmesine yol açtığından dolayı bankalar artık kredi kartı yapılandırma uygulamasına geçmiştir. Ancak kredi kartı borcunuz için yapılandırma uygulamasına gidilmesini istiyorsanız bankanıza baskı yapmanız gerekmektedir. Bunun nedeni kredi kartının birikmiş olan borçlarına uygulanmakta olan faiz yüksek olduğundan dolayı yapılandırma yoluna gitmek bankaların işine gelmez. Fakat bankalar, kredi kartı borcu devamlı olarak gecikmeli şekilde ödeniyorsa ya da 50 ila 70 gün arasında gecikme meydana gelmişse ve bunun akabinde bir ödeme yapılmamışsa kartı kapatma yoluna gider ve isterlerse 48 ay hatta 72 aya kadar kredi kartını yapılandırır.
Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız 72 ay vade ile tüketici kredisine başvurarak birikmiş olan borcunuzu toplu şekilde yatırmanız mümkün olacaktır. Ancak vade süresi arttıkça borcunuza uygulanacak olan faizin oranında da artma meydana gelecektir. Yeniden yapılandırma yapıldığı zaman, bankanız gelirinize bağlı bir vade ve ödeme şekli belirleyecektir. Taksit sayısında düzenleme yapıldıktan sonra yapılmış olan kredi kartı borçları için yeniden vade uzatma talebinde bulunulamaz.

Sizlere Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kart yapılandırma, kredi kartı borcu taksitlendirme

0 Yorum "Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim?"

Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme