Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurabilirim? 2020

Devletimizin bizlere sunduğu sosyal yardımlar içerisinde yer alan evde bakım maaşı pek çok kişiye maddi bakımdan destek olmaktadır. Yaşlı ve engelli vatandaşların bakımlarının üstlenilmesi adına belirli bir ücret karşılığında devletimiz sosyal imkânlar dâhilinde belirli bir ücret vermektedir. Bu ücretin nasıl alınabileceğini ve ücretin ne kadar olduğunu, bu maaşı almanın şartlarının neler olduğunu ve diğer bütün detayları yazımızın içeriğinde paylaşacağız.


Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Evde bakım maaşına başvuruda bulunmak istiyorsanız bu başvuruyu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütün il ve ilçelerde bulunan merkezlerine yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu hasta olan şahsın adına aile bireylerinden bir kişi de gerçekleştirebilir.

Evde Bakım Yardımı Maaşını Alabilmek İçin Engel Oranının Kaç Olması Gerekir?

Sağlık Bakanlığı kurumlarınca belirlenmiş olan yetki sahibi olan hastanelerden temin edilebilecek olan engelli sağlık kurulu raporunda engel oranının en az yüzde 50 olması gerekmektedir. Ayrıca Ağır Engelli ibaresinin de evet olarak işaretlenmesi lazımdır. Başvuruyu gerçekleştikten sonra genel olarak 30 gün içinde başvurular incelenmeye alınır ve olumlu ya da olumsuz bir karara bağlanır.

Evde Bakım Yardımı Maaşının Tarihi

Evde bakım yardımı maaşınızı her ayın 15'i ila 31'i arasında PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

2020 yılı içerisinde evde bakım maaşına başvuruda bulunmak istiyorsanız, alt tarafta yazmış olduğumuz kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu kriterlerin hepsini yerine getirmişseniz yapmış olduğunuz başvuru olumlu olacaktır.

  • Aile Gelir Kriterlerine Uygun Olmanız Gerekmektedir

Evde bakım maaşından yararlanabilmek için istenilen ilk kriter ailenin gelir kriterine uymasıdır. İkamet belgesinden yola çıkarak nüfus kaydı incelenmeye alınır ve o evde yaşamakta olan aile bireylerinin ortalama gelirleri kontrol edilmektedir. Bundan yola çıkılarak asgari ücretin üçte ikisinden çok ailenin kişi başı geliri varsa evde bakım maaşından yararlanamaz. Daha detaylı bir şekilde açıklayacak olursak 4 kişilik bir ailenin kişi başı düşen asgari geçim indirimi 2020 senesi için 967 TL'dir. Bu miktarı da
4 ile çarptığınız zaman ailenizin toplam gelirinin 3.340 TL'yi geçmemesi gerekmektedir.

  • Hasta Bakıma Gerçekten Muhtaç Olmalıdır

Evde bakım maaşına sahip olabilmek için istenilen bir başka şart ise hastanın gerçekten bakıma muhtaç olması ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması gerekmektedir. Kişi eğer engelli olmasına rağmen kendi kendine yetebiliyor ise hasta bakım maaşından yararlanamazsınız. Hasta bakım maaşının alınabilinmesi için kişinin engel raporunda ağır engelli yazısının olması ve bakıma muhtaç yazısının yazılması gerekmektedir. Son şart ise bu kişi SGK gibi kurumlardan maaş almamalıdır.

Sizlere Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurabilirim? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: hasta bakım maaşı almak için nereye başvurulur, evde bakım müracaat, evde bakım parası için gerekli evraklar

0 Yorum "Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurabilirim? 2020"

Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurabilirim? 2020 Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurabilirim? 2020 ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme