Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsa aracılığı ile para kazanabilmek için genel olarak hisse senedi olmak üzere belli başlı ürünlerin alım satımı yapılmaktadır. Örnek verecek olursak, genel anlamda borsada bir hisse senedini fiyatının düşük olduğu zamanlarda alıp, yükseldiği zaman satmak bizlere para kazandırmaktadır. Ancak borsa aracılığı ile devamlı olarak ve fazla para kazanabilmek adına ciddi analizlerin yapılması gerekmektedir. Başarılı olan borsa yatırımcıları da özellikle isabetli analizleri sayesinde para kazanma başarısını gösteriyorlar. Biz de bu yazımızda bu konulara açıklık getirmeye çalışacağız. Sonuç olarak borsayı bir şans oyunu olarak görmemelisiniz ve genelde doğru analiz yaparak borsadan para kazanmanız mümkün olacaktır. Pek çok zaman profesyonel borsa yatırımcıları hem teknik analizi hem de temel analizi tercih ederek borsada başarıyı yakalamaktadırlar. Teknik analiz; tablo ya da çizelge okumayı anlamaktan geçer ve tablo okuyup analizde bulunmak yatırımcılar arasında tercih edilen en popüler yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkar.

Borsada Para Kazanmak İçin Analiz Yapmanın Yolları

İlk başta sizlere borsada özellikle hisse senetlerinin analizinin nasıl yapılabileceğine, analiz yapılırken hangi verilerin kullanılması gerektiğine ilişkin kısa bilgiler vermeye çalışalım. Yazımızın bir diğer kısmında ise teknik analizden daha basit olan temel analizin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin bilgilere de yer vermiş olalım. İlk başta da belirttiğimiz gibi borsa aracılığı ile para kazanmak istiyorsanız en etkili silahınızın analiz yapmak olduğunu bilmenizde fayda vardır. Geçmiş zamanlarda hisse senedi alınırken sadece hisse senedini satın alacağımız şirketin kar, satış, ihracat ve sermaye durumlarına bakılması yeterliydi. Ancak son senelerde doğru şirket ile doğru hisse senedinin bulunması giderek zor bir hal aldı. Artık daha farklı incelemelerde de bulunmamız gerekmektedir. Analiz yaptığımız zaman mutlaka şirketlerin; nakit akımı, FVAÖK yani Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar, diğer faaliyet gelirleri, stok değeri, hazır değerler kalemi gibi göstergelerinin de incelenmesi yapılmalıdır. Bu göstergeleri doğru analiz ettiğimiz zaman, kazandıran doğru hisse senedine de sahip olmuş oluruz.

Temel Analizi Nasıl Yapmalıyım?

Borsaya girmenizin üzerinden çok fazla zaman geçmemiş ise teknik analizlerin bilgisine sahip olmamız normaldir bu durum moralinizi bozmasın. Teknik analizi öğrenmeniz biraz zamanınızı alacaktır. Teknik analize hakimseniz yapabileceğiniz bir şeyler hala bulunmaktadır, bu da temel analiz olarak karşımıza çıkar. Temel analiz genel olarak bazı finans sitelerinde karşımıza çıkan merkez bankaları tarafından açıklanan para politikaları, şirket haberleri ile ekonomik raporlar gibi bilgilerden meydana gelmektedir. Hatta sıradan haber sitelerinde yer alan yayınlarlar da temel analiz yapacağımız zaman bizlere yardımcı olur.
Örnek verecek olursak; İngiltere’nin Londra Borsası’nda işlem gören bir hisse senedi alacağımızı düşünelim; hiçbir teknik bilgimiz olmasa bile bu ülkenin açıklayacağı ekonomik veriler üzerinden analizimizi yapabiliriz. Örneğin, bu ülkede bir seçim olduğunu düşünelim, seçimlerin ardından belirsizlik yaşanması ülke borsasını etkileyecektir. Hatta İngiltere’de meydana gelen bir doğal felaket veya salgın hastalıklar bile borsada işlem gören hisse senetleri fiyatını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tür bilgileri takip ederek de analiz yapmamız mümkün olacaktır. Teknik analizi öğrenmek mutlaka biraz zamanımızı alacaktır. Ancak temel analiz bilgilerini her daim takip etmenizi sizlere öneririz. Hiç değilse birkaç finans sitesini günde bir iki defa okumanız sizlere fayda sağlayacaktır. Uzun süreli olarak borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız ve iyi bir yatırımcı olma fikri sürekli olarak beyninizin içinde dolaşıyorsa hem temel analizi hem de teknik analizi en kısa zamanda öğrenmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Biz borsaya hiçbir zaman ne şans olarak ne de oyun olarak bakmıyoruz. Profesyonel borsa yatırımcıları içinde durum aynen böyledir. Borsada düzenli olarak para kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken asıl şey: doğru analiz yapmak olacaktır.

Sizlere Borsadan Nasıl Para Kazanılır? hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: borsadan kolay para kazanma, borsa kazancı

0 Yorum "Borsadan Nasıl Para Kazanılır?"

Borsadan Nasıl Para Kazanılır? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Borsadan Nasıl Para Kazanılır? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme