Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim ve Nasıl Kapatabilirim?

Bu makalemizde sizlere Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim ve Nasıl Kapatabilirim? konumuz hakkında bilgi vereceğiz.

İlk başta önemli olan bir konudan bahsetmekte fayda var. Kredi kartının iptal edilmesi ile kredi kartının kapatılması işlemleri arasında fark bulunmaktadır. Eğer, kredi kartınız çalındıysa ya da kaybettiyseniz bu gibi durumlarda kredi kartınızı hemen iptal etmenizde yarar vardır. Böylece istenmeyen olayların önüne geçmiş olursunuz.

Kredi Kartımın İptalini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Kredi kartınız çalındıysa ya da kaybolduysa kartınızı iptal etmenin en basit yollarından birincisi, bankanızın çağrı merkezini aramak olacaktır. Bu tür olaylarda bankalar sizleri anında müşteri temsilcisine yönlendirirler ve böylece kartınızı saniyeler içinde iptal etmiş olursunuz. Bir başka yol ise internet şubesini kullanmak olacaktır. Bankanıza ait internet şubesini ya da mobil uygulamasını kullanıyorsanız, “Kredi Kartı” bölümünden “Kart İptali” seçeneğini tıklayarak kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Bu iki seçeneğin haricinde bankanızın sizlere en yakın olan şubesine giderek iptal işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kredi Kartımı Nasıl Kapatabilirim?

Eğer, kredi kartınızı artık daha fazla kullanma niyetinde değilseniz, iptal işlemini değil kapatma işlemini yapmanız gerekecektir. Kartınızı bir daha kullanmak istemeyip kapatmak gibi bir düşünceniz varsa, karşınıza ilerleyen zamanlarda kart kullanım ücreti gibi masrafların gelmemesi için bir dilekçe yazarak banka şubesine başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Yine de bazı bankaların kredi kartlarını iptal etmek için telefon bankacılığını kullanarak da kredi kartı kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon bankacılığın kullanarak kredi kartınızı kapatmadan önce kartınızın herhangi bir borcunun olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Kredi kartı borcunuz bulunuyorsa, kartınız borç yüzünden, borcunuzu ödemeyene kadar kapatılmayacaktır. Bütün kredi kartı kullanıcılarının tek taraflı olarak, 5464 sayılı Banka kartları ile kredi kartları kanunun 25. maddesinin 2. paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkı bulunmaktadır.

Kredi Kartının Kapatılması İşlemi İçin Dilekçe Örneği

Telefon bankacılığı ya da birtakım nedenlerden dolayı kredi kartınızın kapatma işlemini gerçekleştiremiyorsanız, aşağıda sizler için vermiş olduğumuz dilekçeyi yazıp, bankanızın şubesine vermeniz halinde en kısa zaman içerisinde kartınız kullanıma kapalı hale gelecektir.

… BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ait… Numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU’NUN 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’in 18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’NUN 11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum.

Gereğini arz ederim …/…/2019

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi İMZA

Adres:
İsim Soyadı:

Sizlere Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim ve Nasıl Kapatabilirim? konumuz hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi kartı iptali, kredi kartı iptal dilekçesi

0 Yorum "Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim ve Nasıl Kapatabilirim?"

Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim ve Nasıl Kapatabilirim? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim ve Nasıl Kapatabilirim? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme