Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu makalemizde sizlere Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir? konusu hakkında bilgi vereceğiz. Sizlerde nitekim bilirsiniz ki, bankalar bizlere kredi veya kredi kartı verirken bizlerin kredi notuna bakar. Kredi notumuza göre kullanacağımız kredi veya kredi kartının kullanıma karar verilir. Bu nedenle kredi notu oldukça önemlidir. Kredi notumuz birçok nedene bağlı olarak olumlu ve olumsuz değişebilir. Bu değişimler tamamen bizim elimizdedir. Çünkü bizlerin kullanmış olduğu krediler bir havuzda toplanmaktadır. Bankalara, finansal kurumlara gittiğimiz zaman ortak havuzdan giriyorlar ve sizin finansal geçmişinizi görebilirler. Bu da sizlerin kredi notunuz oluyor. Bilinmesi gereken en önemli nokta kredi notu finansal geçmişiniz olduğu için oldukça önemlidir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?


  • Düzenli ve zamanında yapılan ödemeler bizlerin kredi notunu yükseltir.
  • Kredi kartına asgari ödeme yapmak kredi notumuzu yükseltmez, aksi halde kredi notumuzu düşürür.
  • Olumsuz kredi başvurusu. Bu konuya biraz açıklık getirmek gerekirse, A bankasına kredi başvurusunda bulundunuz. A bankası kredinizi olumsuz sonuçlandırdı. Sizlerde B bankasına gidip kredi başvurusunda bulundunuz. B bankasından kredi almak ihtimaliniz daha da düşecektir. Bunun nedeni sürekli kredi başvurusu yapmanızdır.
  • Hesabınızda sürekli para olması ve paralarla hesabınızda yatırım yapmak kredi notunuzu yükseltebilir.
  • Birden fazla kredi çekmek kredi notunuzu olumsuz etkiler.
  • Bankalardaki mevcut borçların bütünü kredi notunu etkiler.
Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Findeks notu yılda 12 defa güncellenir. Her ay kredi notunuzda değişiklikler oluşur. Her ayında başında, bir önceki ayda yapılan ödemeler, tasarruflar, gecikmiş borçlar vb. bütün finansal hareketleriniz findeks üzerinde puana dönüştürülür ve mevcut kredi notunuza eklenir.

Sizlerle Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?sorusuna cevap aradık. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: kredi notu ayın kaçında güncellenir

0 Yorum "Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?"

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme