Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Bu makalemizde sizlere Kredi Kartının Avantajları Nelerdir? konusu hakkında bilgi vereceğiz. Bilinçsiz tüketiciler özellikle kredi kartına sahip olma konusunda tedirginlik yaşamaktadırlar ve bazı kimseleri de yanlış yönlendirebilmektedirler. Aksine kredi kartlarını amacımıza uygun ve bilinçli bir şekilde kullanıldığımız zaman son derece yararlıdır. Kredi kartını kullanarak yapacağımız harcamaları kendi lehimize çevirmek tamamen bizim elimizdedir. Kredi kartının avantajlarını aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.Harcamalarınızı Kayıt Altına Alır

Kredi kartlarından yapmış olduğunuz harcamalarınızı, giderlerinizi son derece şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Hatta kredi kartı ekstrelerinde bulunan sektörel harcama bilgilerine bakarak gıda, giyim, sağlık gibi sektörlere ne kadar harcama yaptığınızı da son derece rahat bir şekilde görebilirsiniz. En iyi avantajı ise düzenli olarak harcama yaparak, gelir ve giderlerinizi ortaya koyup kişisel finans planı yapmanıza yardımcı olur.

Güvenlidir

Kredi kartının güvenli bir yanı da bulunmaktadır. Cebinizde ya da cüzdanınızda taşımış olduğunuz nakit paranızın çalınma veya kaybolma ihtimali her zaman vardır. Ancak kredi kartlarınız çalındığı ya da kaybolduğu zaman herhangi bir maddi kayıp içinde olmazsınız. Bankanızı aradığınız takdirde anında kredi kartınızı kullanıma kapatarak meydana gelebilecek tehlikeleri de önlemiş olursunuz. Diğer yandan kredi kartları, sahibine yani sizlere ait olduğu için belirlemiş olduğunuz PIN kodunu hiç kimseye vermemeniz gerekir. Bu da kredi kartlarının güvenli olması konusunda bir başka avantaj olarak karşımıza çıkar.

Kredi Notu

Türkiye’nin bireysel kredi notu sorgulama aracı olan Findeks, kredi ürünü kullanmış olan herhangi bir kişinin kredi notunun daha önce hiç kredi ürünü kullanmayan ya da daha az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabileceğini belirtmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse kredi kartı kullanıyorsanız ve ödemelerinizi de düzenli bir şekilde yapıyorsanız bu durum sizin kredi notunuzun da olumlu olarak yükselmesine yardımcı olacaktır. Kredi kartı kullanarak bireysel kredi derecenizi yükseltebilirsiniz.

Ödüller ve Hediyeler

Bankalar eskiden de olduğu gibi günümüzde de hala kredi kartını kullandığınız zaman sizlere birtakım avantajlar sağlamaktadır. Pek çok zaman bazı zorunlu ihtiyaçlar için harcama yapmak gerekmektedir. Bu harcamalar yapıldığı zaman bankaların sağlamış olduğu ödülleri elimizin tersiyle itmek hiçte mantıklı değildir. Örnek verecek olursak, market alışverişi yaptığınız zaman ekstra para puan kazanırsınız ve bu para puanları bir sonraki ay kullanarak tasarruf etmiş olursunuz.

Ya da, özellikle uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, mil kazandıran kredi kartlarını kullanarak uçak biletlerinden avantaj sağlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verebilirsiniz

Kredi kartının bir başka önemli yararı ise otomatik ödeme talimatlarının verilebilmesidir. Normalde faturalarınız için banka hesabınız aracılığı ile otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz ancak hesabınızda para olmaması durumunda kredi kartı yardımı ile yapmakta olduğunuz otomatik ödemeler, zorda kalmamanız hususunda önem taşımaktadır.

Kredi Kartının Kullanımı Son Derece Kolaydır

Kredi kartlarının bir diğer avantajı ise kullanımlarının son derece kolay olmasıdır. Günümüzde hemen hemen bütün işletmeler kredi kartı ile ödeme imkânını bizlere sunmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorsanız ürün satıcısına kredi kartınızı uzatmanız ve daha önceden belirlemiş olduğunuz dört haneli PIN kodunuzu girmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede alışverişinizi son derece kolay bir şekilde yapmış olursunuz.

Sizlere Kredi Kartının Avantajları Nelerdir? konusu hakkında gerekli bilgileri verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

0 Yorum "Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?"

Kredi Kartının Avantajları Nelerdir? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Kartının Avantajları Nelerdir? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme