Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortamın Yatmış Olması Gerekir?

Bu makalemizde sizlere Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortamın Yatmış Olması Gerekir? konusu hakkında bilgi vereceğiz. Kredi çekebilmek için sigortanız süresi ile kazanmakta olduğunuz sabit aylık gelirleriniz, başvurunuzun değerlendirilmesi konusunda dikkate değer en önemli etkenlerin başında gelir. Çünkü yatırılmış olan sigorta süresini ve kredi çekeceğiniz ana kadar ki elde etmiş olduğunuz gelirler, krediyi ödeme imkanınızı ortaya koyan en önemli delillerdir. Kredi çekmek için başvuru yaptığınız zaman, bankalar kaç ay sigortalı olarak çalıştığınızı öğrenmek isteyeceklerdir. Çünkü sigortalı olma süresi ödeme gücünüzün bir delili olmasının haricinde istikrarlı çalışma geçmişinizin de bir delilidir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmam Gerekir?

Bankalar verecekleri kredilerin geri ödeneceğinden emin olmak istemektedirler. Sigortalı olma süresi, istikrarlı çalışma ile gelir geçmişinizi yansıttığı için kredi başvurunuzun değerlendirilmesi açısından olumlu bir etki yaratmaktadır. Uzun senelere dayanan sigortalı olma süreniz kredinin onaylanma ihtimalini artırmaktadır. Bankalar genellikle uzun bir sigortalı olmanıza bakarlar fakat yine de kredi çekebilmeniz için en az 3 ya da 6 aylık bir sigortanızın olması bazen yeterli olacaktır. Kısa süreli sigortanızın olması kredi başvurunuzun onaylanmamasına veya talep etmiş olduğunuz miktardan daha düşük bir kredi sahibi olmanıza yol açabilir.

Uzun Sigortalılık Süresi mi, yoksa Gelir mi Daha Önemli?

Bankalar verdiği borçların geri ödenebilmesi için maddi olarak güçlü olduğunuzdan emin olmak isterler. İstikralı bir çalışma ile düzenli gelirinizin olması geçmişinizi yansıttığı için uzun sigortalılık süresini de önemli bir koşul olarak ortaya koyarlar. Fakat tabii ki, kredi çekebilmeniz için lazım olan şartlar içerisinde sadece sigortalılık süresi yer almamaktadır. Gelir, sigortalılık geçmişine göre çok daha önemli bir koşul olarak göz önünde bulundurulmaktadır. Aylık sabit maaşınız, alabileceğiniz toplam kredi miktarından aylık taksit ödemelerine kadar hemen her şeyi belirlemektedir. Örnek verecek olursak, kısa sigortalılık geçmişine sahip olup 5.000 TL sabit geliri olan bir kişi, uzun sigortalılık geçmişine sahip olup 2.000 TL sabit geliri olan bir kişiye oranla belirli bir miktardaki krediyi çok daha kolay alabilmesi söz konusudur. Kısacası, uzun sigortalılık süresi önemli bir faktördür, fakat belgelenebilir aylık sabit gelir sigortalı olma konusundan daha da önemli bir faktördür.

1, 2 veya 3 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir mi?

Sigortalık süresinden daha çok aylık sabit geliriniz üzerine yoğunlaşmasınızı tavsiye ederiz. Uzun sigortalılık süresi kredi başvurularının değerlendirilmesi olumlu bir etkiye sahip olsa da, 1,2 veya 3 aylık sigortalı olmanız kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Kaç aylık sigortalı olursanız olun, kredi çekebilmek için sabit geliriniz ve bununla beraber borç-gelir oranınız başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında çok daha önemli bir etken olacaktır. Sabit geliriniz, kredi ödemelerini yapabileceğiniz gösterir ve ayrıca alabileceğiniz kredi tutarını belirler. Borç-gelir oranınız da gelirinizin ne kadarının borç ödemelerine gittiğini gösterir. Borç-gelir oranınız ne kadar düşük, geliriniz ne kadar yüksek olursa kredi almak şansınız o denli yükselir.

Sonuç olarak, kredi çekmek için sigortalılık süresi oldukça önemlidir. İdeal olarak bu sürenin uzun olmasını beklenmektedir. Fakat uzun sigortalılık süresi kredi çekmek için olmazsa olmaz değildir. Sabit gelir ve düşük borç-gelir oranı kredi başvurularında daha dikkate değer etkenler arasında olacaktır.

Sizlerle Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortamın Yatmış Olması Gerekir? sorusuna cevap aradık. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir, 1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim

0 Yorum "Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortamın Yatmış Olması Gerekir?"

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortamın Yatmış Olması Gerekir? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortamın Yatmış Olması Gerekir? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme