Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır? konusu hakkında bilgi vereceğiz. Faiz hesaplama oldukça basittir. Hemen herkes bu formülün hesaplamasını rahatlık ile yapabilir. Faiz, işletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan bir getiridir. Artık değerin değişikliğine uğramış biçimde olarak paranın fiyatı, kiralanan paranın kira bedeli manası kapitalist ekonomideki karşılığıdır. Bu, finansal matematiğin temelini oluşturur.

Basit ve bileşik olmak üzere faiz hesaplaması iki farklı yöntem ile hesaplanır. Bunlar;Basit Faiz Hesaplama

Sadece tek dönem için anapara üzerinden belli bir oranda getirisi hesaplanmasıdır. Örnek verecek olursak; 100.000 TL, 1 yıllık vadeli %10 aylık faizle mevduat yapıldığında 1.000 TL nema elde edilecek ve anapara ile toplam sermaye 110.000 TL olacaktır. (Stopaj kesintileri dahil değildir)

Getiri = Anapara X (Faiz Oranı / 100) X Vade

Bileşik Faiz Hesaplama

Nemalandırma sıklığına göre vade sonuna kadar tüm dönem sonundaki karın anaparaya eklenerek yeniden yatırılması ile her devre değişen sermayeler üzerinden nema hesaplanmasıdır. Örnek verecek olursak; 100.000 TL 2 yıl vadeli, yıllık kar ödemeli %10 yıllık faiz ile 1. yılın sonunda 10.000 TL getiri elde edilecek ve anapara ile toplam sermaye 110.000 TL olacaktır. 110.000 TL ise 2. yıl için tekrar yatırılırsa 11.000 TL getiri elde eder. Sonuç olarak toplam sermaye 121.000 TL olacaktır. (Stopaj kesintileri dahil değildir)

Vade sonundaki anapara ve getiri toplamı aşağıda sizlere vermiş olduğumuz formüller hesaplanmaktadır. Verilen formülde dikkat edilecek nokta, faiz oranının nemalandırma sıklığı ile uyumlu olmasıdır. Bu formüldeki oran 1 dönem sonunda elde edilecek getiriyi belirtmektedir. Örneğin; 1 aylık süre dili içerisinde %10 kar ediliyor ve 3 ayın sonunda elde edilecek toplam sermaye hesaplanmak isteniyorsa, formülde oran yerine 10/100, dönem sayısına ise 3 yazılması gerekir.

Vade Sonu Toplam Sermaye = Anapara X (1 + Faiz Oranı) Dönem Sayısı

Sizlere Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

0 Yorum "Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır?"

Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Faiz Hesaplama Formülü Nasıl Yapılır? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme