Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Bu makalemizde sizlere Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Kredi dosya masraflarının geri almak için bazı önemli adımlar vardır. Bu adımları doğru takip etmek oldukça önemlidir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi dosya masrafı geri almak için ilk etapta kredi çekilen bankadan bu masrafı gösteren bir bilge edinilmesi gerekmektedir. Bu belge ayrıntılı bir ödeme planı yada dekont biçimde olabilmektedir. Ancak birçok bankalar bu belgeyi müşteri hizmetlerinden istenmesi, bazıları ise şubeden istenmesi halinde ücret karşılığında vermektedir. Bu hizmet karşılığında isteyecekleri her ücret yine haksız olarak istenilen ücretlere gireceği için bunun da iadesinin istenilmesi mümkündür.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma İçin Nereye Başvuru Yapmamız Gerekmektedir?

Bankadan alınmış olunan belgede belirtilen miktar, dosya masrafı iadesi dilekçesiyle birlikte 3.000 TL'nin altındaysa Tüketici Hakem Heyetine, 3.000 TL'nin üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunarak dosya masrafı iadesi istenmelidir. Dosya masrafı dilekçesi mesela, dosya masrafı geri almak için başvuruda bulunulacak Tüketici Hakem Heyetlerinden ulaşılabilir. Tüketici Hakem Heyeti sizlerden başvuruda herhangi bir ücret istemez. Mahkemeye başvuruda giderler mahkemeye depo edilmektedir. Davanın kazanılması halinde karşı taraftan istenir.

Banka Ödeme Yapmazsa Ne Yapılması Gerekmektedir?

Banka ödeme yapmazsa, yapılması gereken banka kararıyla birlikte isteğin icraya sunulmasıdır. İcra takip yolları içerisinde ilamlı icra yoluna başvurulmalıdır. İcra takibinin sonunda bankaya bir ödeme emri bildirilir ve bu ödeme emrinin bildiriminden itibaren 7 gün içerisinde masrafların ödenmemesi durumunda haciz işlemleri başlatılması bankaya bildirilir. Banka haciz işlemini tercih etmeyeceğinden dolayı 7 gün içerisinde kredi dosya masrafları sizlere geri iade edilecektir.

Sizlere Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

0 Yorum "Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?"

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme