Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Son yıllarda oldukça fazla karşılaştığımız bir soru olan Kredi Borçlarımı Ödemiyorum Ne Yapmalıyım? konusu hakkında sizlere gerekli bilgiler vereceğiz. Sizlerde bilirsiniz ki, kredi borçları ödenmezse bankaların bir takip başlatacağı gibi Türkiye Merkez Bankası kara listesine girebileceğiniz yasal takibiyle karşı karşıya kalmanız mümkündür. Birçok banka kara listede olan kişilere borçlarını tek bir çatı altında toplamak için kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankaları takip etmek önemlidir.
Yasal takip ile karşı karşıya kalmadan önce önünüzde 3 ay kadar bir süre zarfı bulunmaktadır. Tanın bu süre zarfı aralıksız 3 ay değildir. Toplam gecikmiş 90 güne denk geliyorsa, bu yasal takibin başlaması için yeterli bir durum olacaktır. Şayet bu süre zarfı içinde borcunuzu kapatırsanız, yalnızca gecikme faizi ödersiniz. Gecikmenin 54. gününde borçlu olan kişiye ihtar çekilir. Gecikme faizi ile birlikte eğer ihtar çekilmişse ihtar ücreti de borcu olan kişiye yansımaktadır. Eğer 54 günlük ödeme yapmayıp, ihtar alınırsa hem gecikme faizini ve hemde ihtar ücretini ödeyerek gecikme gün sayısını geriye alabilirsiniz.
Borç 90 gün içerisinde ödenmezse, idari takip süreci başlar. Banka 90 günlük süre zarfı içerisinde, borcuyla iletişime geçerek geciken 90 günlük borcun faizi ile ödemesi talep edilebilir. İhtar ücretini de ödemeniz gerekir. Eğer kalan borcun tamamına faizi ve ihtar ücretiyle birlikte ödenirse yasal takip süresi devam etmez. Dilerseniz, yapılandırma talebinde de bulunabilirsiniz. 90 günlük süre zarfı dolması yasal takip sürecinin başlaması demektedir. Bir başka deyişle bu süre zarfı kadar banka içinde idari takip söz konusu iken 90. günden sonra hukuki süreç başlar.
Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takibi ile artık Türkiye Merkez Bankasının kara listesine girerseniz ve bu durumda kredi siciliniz bozulmaktadır. 5 yıl süreyle kredi alamayacağınız gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, aldığınız maaşın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız mümkündür.
Kredi borçlarınızı tamamını ödeyemiyorsanız, en azından asgari ödeme tutarını ödemeye çalışın. En azından yasal takip sürecinin başlamasına engel olursanız Ancak sadece asgari ödeme tutarını öderseniz, borcun kalan kısmına faiz işler.
Bunun yanında bankanız ile görüşün. Bankanız sizlere yapılandırma gibi imkanlar sunar. Bu yapılandırma sayesinde vadeyi uzatıp, taksitleri düşürerek ödemeniz kolaylaşabilir.

Sizlere Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: banka borçlarımı ödeyemiyorum

0 Yorum "Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?"

Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Kredi Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme