Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2019

Bu makalemizde sizlere Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2019 sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Sizlerde bilirsiniz ki, son zamanlarda kredi kullanımı sıklıkla arttı. Bunun en büyük nedeni sürekli olarak değişen yaşam şartlarına bağlı olarak nakit ihtiyacı hissetmemizdir. Bu bağlamda kredi ve kredi kartı kullanımı yapıyoruz. Kredi çekmek için bankalar bizlerin kredi notuna ve çalışmış olduğumuz yerden aldığımız maaş tutarına bakar. Örneğin; biz asgari ücret alıyorsak, banka bize 600.000 TL kredi vermez. Maaşımızın oranına ve ödeyebileceğimiz tutarda kredi verir.
2019 yılı itibari ile asgari ücret tutar 2020 TL oldu. Birçok banka asgari ücretli çalışanlara kredi verirken, alınan miktar büyük bir etkendir. Bununla beraber bankalar kişinin kredi notunu ve gelirini de değerlendirmektedir. Bankaların bu konuda dikkat ettiği nokta kişinin gelirinin %80'i geçmemesidir. Bu hesaplamaya göre asgari ücret aldığını belgelediği takdirde, aylık taksit tutarı 1400 TL'ye kadar kredi çekilebilmektedir. İhtiyaç kredilerinde bu tutarı 60 ay vade ile çarparken, konut kredilerinde ise bu vade 120 ile sınırlıdır. Yani güncel olarak 2020 TL asgari ücret alan bir kişi 60 vade ile, 1400*60=84.000 TL kredi çekebilmektedir. Bu tutarda bankanın bir krediyi tahsis edebilmesi için, kişinin aynı iş yerinde bir kaç aydır sigortalı bir biçimde çalışıyor olması ve kredi notunun yüksek olması gerekir. Kısa vadeli çekilecek olan kredilerinde, yine bu şekilde hesaplanması gerekir.

Asgari Ücretli Çalışanın Kredi Limiti Ne Kadar?

Yukarı belirttiğimiz gibi rakamlar asgari ücretli için bir limit olarak kabul edilse de, kredi notunun yüksek olması yani bankalar ile olan geçmiş ilişkilerinizin mükemmel seviyede seyrediyor olması, çekebileceğiniz kredi miktarını arttıran önemli bir etkendir. Bununla beraber evde başka çalışanların olması, evinizin size ait olması, eğitim gören çocuk sayısının az yada hiç olmaması gibi etkenlerde, kredi tutarını arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Sizlere Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2019 konusu hakkında bilgi verdik. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz.

Etiketler: asgari ücret kredi başvurusu

0 Yorum "Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2019"

Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2019 Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir? 2019 ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme