Yaşlılık Aylığı Yardımını Nasıl Alabilirim?

Yaşlılık Aylığı Yardımını Nasıl Alabilirim? Başlıklı yazımıza hiç zaman kaybetmeden başlayalım. Umarız sizler için faydalı bir yazı olur. Yaşlılık aylığının bir başka ismi ise 65 yaş aylığı olarak bilinmektedir ve isminde de anlaşıldığı üzere 65 yaşını tamamlamış kişilere aylık olarak verilmekte olan maaş ödemesine denir. Şimdi gelelim yaşlılık aylığı yardımını nasıl alabilirim ve hangi şartlar gereklidir sorusuna cevap verelim. Bu makalemizde sizler için yaşlılık aylığının ne olduğunu, verilmekte olan aylıktan yararlanmak için hangi koşullar gereklidir, nasıl başvuru yapılır, aylığın ne zaman verileceğini ve maaş sorgulamasının nasıl yapılacağı ile ilgili sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Yaşlılık Aylığını Nasıl Alabilirim?

Yaşlılık maaşından yararlanmak isteyen kişilerin hiçbir şekilde sosyal güvencelerinin olmaması gerekir. Geçmiş senelerde verilmekte olan yaşlılık maaşında, başvuru yapacak olan şahıs aile bireylerine göre değerlendirilmekteydi. Fakat artık yeni bir düzenleme getirilmiştir ve bu uygulamanın yerine şahısın ailesinden ayrı olarak tek bir birey olarak ya da eşi varsa eşi ile beraber değerlendirilmesine karar verilmiştir. Getirilmiş olan düzenleme sonucunda pek çok yaşlı vatandaşımız yaşlılık maaşı sayesinde kendi ihtiyaçlarını giderebilecek duruma gelmiştir.

Yaşlılık Maaşından Yararlanmak İçin Hangi Koşullar Gereklidir?
 • Aylıktan faydalanmak için ilk şart kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • İsminden de anlayacağımız gibi kişinin aylıktan yararlanmak için ikinci şart 65 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.
 • 2828 Sayılı Kanuna göre herhangi bir harçlık almaması gerekir,
 • Hiçbir Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesinin yapılmaması gerekir,
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş veya aylık almaması gerekmektedir,
 • Nafaka almayan veya ileri ki dönemlerde de bağlanması mümkün olmayan kişiler başvuru yapabilir,
 • Aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olan ve bölgede yer alan valilik veya kaymakamlıklar tarafından belirlenen 65 yaş üstündeki Türk vatandaşlara maaş bağlanacaktır.
Yaşlılık Maaşından Yararlanmak İçin Nereye Başvuru Yapmam Gerekiyor?

Kişilerin yaşlılık maaşı için başvuruda bulunmaları için ilk olarak defterdar veya mal müdürlükleri vasıtası ile başvuru evraklarını almaları gerekmektedir. Alınan evraklarda istenilen bilgilerin tam olarak doldurulması gerekir. Daha sonra il veya ilçelerde yer alan idare kurullarından muhtaçlık belgesini temin ederek Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığını Almak İçin Başvurumu Nasıl Yapmam Gerekir?

 • Kaymakamlık veya Valiliğe bağlı olarak çalışan mal müdürlükleri ya da Defterdarlıktan başvuru yapılması için lazım olan evrakların alınması gerekmektedir.
 • İl ya da ilçelerde yer alan idare kurullarınca muhtaçlık kararının yer aldığı belgelerin temin edilmesi gerekmektedir.
 • Temin edilen bu belgelerde yer alan istenilen bilgilerin tam olarak doldurulmasından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuru için verilmiş olan evrakları inceledikten sonra yaşlılık maaşı için uygun olup olmadığını kontrol edecektir ve olumlu olması durumunda kişiye yaşlılık maaşı bağlanacaktır.

Böylece Yaşlılık Aylığı Yardımını Nasıl Alabilirim? Yazımızın sonuna gelmiş olduk. Yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı yorum olarak bize bildirebilir veya tartışmaya sunabilirsiniz. 

0 Yorum "Yaşlılık Aylığı Yardımını Nasıl Alabilirim?"

Yaşlılık Aylığı Yardımını Nasıl Alabilirim? Başlıklı yazımızla ilgili görüş ve sorularınızı lütfen yorum olarak bırakınız en kısa süre içeresinde yöneticilerimiz Yaşlılık Aylığı Yardımını Nasıl Alabilirim? ile ilgili sorunuzu cevaplandıracaktır.

Yorum Gönderme